Chemia w kryminalistyce:
Stopień studiów:
II stopnia
Tryb studiów:
Studia stacjonarne
Jednostka prowadząca kierunek:
Wydział Inżynierii Materiałowej AGH oraz Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej
Otrzymywany tytuł:
magister
Czas trwania studiów:
1,5 roku
Opis kierunku:
Studia kształcą absolwentów zdolnych do posługiwania się specjalistyczną wiedzą z zakresu chemii sądowej, analizy materiałów dowodowych oraz technik stosowanych w kryminalistyce. Program studiów ma za zadanie zintegrowanie wiedzy z zakresu pracy laboratoryjnej z materiałami dowodowymi, z wiedzą dotyczącą zagadnień chemicznych, biologicznych, toksykologicznych i informatycznych. Studia oferują nowoczesne formy kształcenia bazujące na dużej liczbie zajęć o charakterze praktycznym, umożliwiających studentom rozwiązywanie realnych problemów oraz rozwój umiejętności miękkich i pracy w grupie.
Studia prowadzi AGH wspólnie z Politechniką Łódzką oraz we współpracy z krakowskim Instytutem Ekspertyz Sądowych oraz Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Krakowie.
W czasie pierwszego semestru w Politechnice Łódzkiej, studenci wprowadzeni zostaną w tematykę chemii sądowej, technik kryminalistycznych, nowoczesnych technik analitycznych i obrazowania w kryminalistyce. Ponadto, studiować będą podstawy chemometrii i logiki, a także biometrii w kryminalistyce oraz chemii i detekcji związków psychoaktywnych.
W Krakowie, w ramach drugiego semestru – specjaliści z: Wydziałów Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH, Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna oraz Laboratorium Kryminalistycznego KWP będą prowadzili wykłady, laboratoria i ćwiczenia z zakresu:
- metod instrumentalnych w analizie kryminalistycznej,
- eksperckiej oceny zdarzeń,
- analizy cyfrowych nośników danych,
- biologii, toksykologii i genetyki,
- farmakologii i metabolizmu związków psychoaktywnych,
- innych tematów wiążących się ściśle z pracą z materiałem dowodowym.
Interdyscyplinarność oferowanego wykształcenia pozwoli absolwentom tego kierunku uzyskać wszechstronną wiedzę z nowoczesnych metod analitycznych stosowanych w badaniach kryminalistycznych, identyfikacji śladów zabezpieczonych na miejscu zdarzenia, ale również poznanie zagadnień prawnych, m.in. dotyczących wydawania opinii kryminalistycznych w procesie karnym.
Ciekawa tematyka prac dyplomowych (semestr trzeci na uczelni macierzystej), praca z wybitnymi specjalistami z dziedziny kryminalistyki w Polsce, a przede wszystkim perspektywa ciekawej pracy w laboratoriach kryminalistycznych policji, służby celnej, laboratoriach badawczych, kontrolnych oraz diagnostycznych to gwarancja interesujących studiów w Politechnice Łódzkiej.
Lista przedmiotów w poszczególnych semestrach dostępna jest na stronie internetowej:
Sylwetka absolwenta:
Absolwent posiada rozszerzoną, w stosunku do studiów I stopnia, wiedzę z zakresu współczesnej chemii, obejmującą w szczególności chemię kryminalistyczną, sądową, analityczną, przydatną do formułowania i rozwiązywania złożonych zadań. Zna główne trendy dotyczące możliwości wykorzystywania nowoczesnych metod chemicznych w kryminalistyce. Potrafi opracowywać statystycznie dane, w tym dane biometryczne, za pomocą różnych metod przydatnych w kryminalistyce, w tym testów statystycznych oraz metod analizy danych wielowymiarowych. Jest też przygotowany do prowadzenia badań chemicznych w zakresie analizy materiałów dowodowych oraz dyskusji na tematy chemiczne ze specjalistami z innych dziedzin wykorzystywanych w kryminalistyce. Potrafi rozwiązywać problemy chemiczne przy zastosowaniu nowoczesnych metod analizy oraz posługiwać się nowoczesną aparaturą chemiczną i analityczną. Posiada także umiejętność pracy w grupie i zna zasady organizowania i kierowania pracą zespołów. Jest zdolny do podjęcia pracy w laboratoriach kryminalistycznych, a także po specjalistycznym szkoleniu uzupełniającym, w sektorach administracji i zarządzania. Ma wpojone nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do podjęcia studiów III stopnia.
Absolwenci chemii w kryminalistyce są przygotowani do pracy w:
- laboratoriach kryminalistycznych policji i służby celnej,
- laboratoriach badawczych,
- laboratoriach kontrolnych,
- laboratoriach diagnostycznych.