Dla każdego studenta sprawą niezwykle istotną jest możliwość uzyskania pomocy materialnej ze strony Uczelni. Studenci Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH mają możliwość otrzymania pomocy w formie:
- stypendium socjalnego
- stypendium Rektora dla najlepszych studentów
- stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych
- stypendium ministra za wybitne osiągnięcia
- zapomogi losowej
- przydziału miejsca w Domu Studenckim
Szczegółowe informacje
Stypendium socjalne
Przyznawane jest na okres roku akademickiego studentowi znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej na jego wniosek złożony w uczelni. Sytuację materialną studenta tj. miesięczną wysokość dochodu przypadającą na osobę w rodzinie studenta, ustala się na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz. 2255, z późn. zm.). Art. 3 pkt 1 tej ustawy wymienia dochody brane pod uwagę przy ustalaniu sytuacji materialnej. Wysokość stypendium socjalnego zależy od wysokości dochodu miesięcznego przypadającego na jedną osobę w rodzinie studenta.
Informacje dotyczące kryteriów przyznawania stypendium
Stypendium Rektora dla najlepszych studentów
Stypendium Rektora dla najlepszych studentów może otrzymać student, który w minionym roku akademickim:
- uzyskał odpowiednio wysoką średnią, lub
- posiadał osiągnięcia naukowe, lub
- posiadał osiągnięcia artystyczne, lub
- osiągnął wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.
Stypendium to może otrzymać w danym roku akademickim maksymalnie 10% liczby studentów każdego kierunku studiów prowadzonego na AGH.
Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych
Może otrzymać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu. Świadczenie to przyznawane jest na podstawie złożonego na uczelni wniosku.
Stypendium ministra za wybitne osiągnięcia
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej
Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zapomoga losowa
Może być przyznana na wniosek studenta, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej. Świadczenie to nie przysługuje, jeśli trudna sytuacja materialna nie jest spowodowana zdarzeniem losowym, a jedynie trudną sytuacją materialną - w takim przypadku student może ubiegać się o stypendium socjalne. Zdarzeniem losowym może być np. śmierć lub ciężka choroba członka rodziny studenta, klęski żywiołowe (np. pożar, powódź) i in., na skutek których student znalazł się w trudnej sytuacji materialnej. Student może otrzymać zapomogę dwa razy w roku akademickim.
Przydział miejsca w Domu Studenckim
Pierwszeństwo w otrzymaniu miejsca w domu studenckim przysługuje studentowi, któremu codzienny dojazd do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie i który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Przy przyznawaniu miejsca w domu studenckim osoby niepełnosprawne, sieroty i półsieroty traktowane są priorytetowo.
Strona systemu rezerwacji miejsc w akademikach AGH
Strona Miasteczka Studenckiego AGH
Wymienione powyżej stypendia i zapomogi należą do form pomocy bezzwrotnej.
Uzupełniającą formą pomocy materialnej dla studentów są kredyty studenckie (pomoc zwrotna) z dopłatą do oprocentowania z budżetu państwa i korzystnymi dla studenta warunkami spłaty.
Kredyty studenckie w pierwszej kolejności przyznaje się osobom o najniższym dochodzie na osobę w rodzinie. Corocznie ustalana jest maksymalna wysokość dochodu, która uprawnia studenta do ubiegania się o pierwszeństwo w uzyskaniu kredytu studenckiego. Kredyt przyznawany jest na okres studiów, a jego spłata trwa przynajmniej dwa razy dłużej niż okres jego pobierania i rozpoczyna się dopiero dwa lata od daty ukończenia studiów.
W szczególnych przypadkach kredyt może być umorzony częściowo lub w całości z uwagi na trudną sytuację życiową kredytobiorcy, natomiast jeżeli kredytobiorca znajdzie się w gronie 5 proc. najlepszych absolwentów uczelni, jego kredyt zostanie umorzony w 20 %.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania kredytów i terminów składania wniosków można uzyskać w bankach.